Dobre urządzenie małej łazienki nie jest prostym wyzwaniem. Muszą znaleźć się w niej nie tylko takie elementy jak toaleta, prysznic z zlew, ale również miejsce do przechowywania środków czystości, przyborów kosmetycznych i wielu innych. Jak więc urządzić małe pomieszczenie, by dawało komfort użytkowania i wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości?
Korzystając z podstawowych zasad projektowania małych przestrzeni, możemy uzyskać wnętrze optycznie przestronne i komfortowe. Jak więc to zrobić?
Kolor ścian i podłogi
Pierwszą podstawową zasadą jest przy aranżacji małej łazienki jest dobór odpowiedniej podłogi i koloru ścian. Na tym etapie nie ma znaczenia czy wybierzemy płytki czy po prostu farbę. Należy z palety barw wykluczyć wszystkie ciemne barwy. Urządzając małą łazienkę w czarnej kolorystyce sprawimy, że stanie się ona klaustrofobiczna i pudełkowa. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie bieli, szarości i pastelowych odcieni przede wszystkim błękitu i różu. Taka kolorystyka pozwala na odbijanie się światła od powierzchni dzięki czemu w łazience będzie więcej przestrzeni.
Oświetlenie
Dopasowanie właściwego oświetlenia, jest jedną ze sztuczek stosowanych przez architektów wnętrz. Oświetlenie pozwala dzielić przestrzeń na strefy i optycznie je powiększać. Bardzo ważne jest zastosowanie oświetlenia głównego, którego temperatura będzie spełniać zadanie iluzji optycznej. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest stosowanie reflektorów punktowych np. w okolicach lustra czy przestrzeni z półkami. Ich właściwe ustawienie i punkty przecięcia w lustrze i na płytkach pozwolą powiększyć pomieszczenie.
Rozmiar płytek
Małe pomieszczenia lubią duże formaty. Właśnie dlatego, powinniśmy wybierać płytki możliwie jak największe. W przypadku położenia ich na ścianach warto korzystać z ułożenia poziomego. Optycznie wydłuży to pomieszczenie, jeżeli bardziej zależy nam na wysokości należy zastosować ułożenie pionowe. Płytki na podłodze, podobnie, jak w przypadku tych na ścianie należy wybierać duże rozmiary. Jednak przed stałym zamontowaniem warto sprawić, który układ sprawdzi się najlepiej. W przypadku małych łazienkach bardzo częstym wyborem jest ułożenie skośne (karo).
Powierzchnie odbijające światło
Aranżując małą łazienkę wybierajmy materiały, błyszczące i połyskujące. Takie rozwiązanie pozwala na odbijanie światła, dzięki czemu pomieszczenie optycznie się powiększa i staje się jaśniejsze. Oczywiście, nie należy ograniczać się tylko do wyboru płytek w wysokim połysku, doskonale sprawdzają się również lustra, przezroczyste drzwi do kabiny i blat pod umywalkę na wysoki połysk.
Wolna podłoga
W małych przestrzeniach, nawet minimalne ograniczenie miejsca jest bardzo widoczne. Właśnie dlatego należy pozostawić podłogę, na której nic nie stoi. Obecnie z łatwością możemy wybrać podwieszaną toaletę czy szafki. Dzięki temu odbijające się światło powiększy łazienkę, a nasz komfort pozostanie zachowany.
Jak widać zastosowanie się do kilku podstawowych zasad może przynieść rewelacyjne efekty przy aranżacji małej łazienki. Zwiększenie pomieszczenia wcale nie musi być bardziej kosztowne od tradycyjnych rozwiązań stosowanych do tej pory.