Każdy z nas chce, by jego mieszkanie było lśniące i czyste, a przez to wyglądało schludnie i zachęcająco. Kafelki mają niestety to do siebie, że często zalega w nich sporo brudu trudnego do doczyszczenia, a to skutecznie psuje to, jak prezentuje się pomieszczenie. Jednak istnieje wiele sposobów, by pozbyć się wszystkiego, co mogło się na nich osadzić.

Specjalistyczne środki

W wielu sklepach są reklamowane jako idealne rozwiązanie na brud, którego nic już nie może usunąć. Są najmocniejsze i przeznaczone do konkretnych typów powierzchni. Są także często najdroższą ze wszystkich prezentowanych opcji.

Płyn uniwersalny

Do czyszczenia bardzo delikatnych zabrudzeń i utrzymywania czystości regularnie można skorzystać z uniwersalnego płynu do czyszczenia, który można dostać w każdym markecie za niewygórowaną cenę. Przetarcie płytek z pomocą takiego płynu to pozbycie się brudu w ekspresowym tempie. Minusem jest fakt, że wiele środków chemicznych dostępnych na rynku ma składniki drażniące i niedobre dla środowiska.

Na szczęście istnieje także wiele domowych sposobów, które są szybkie i proste w wykonaniu, a składniki do nich potrzebne znajdują się w zasięgu ręki.

Woda z szamponem

Do wyczyszczenia niezbyt brudnych powierzchni można używać także delikatnego szamponu rozcieńczonego wodą. Jest to prosty i szybki sposób, a dla niektórych dobry pomysł, jeśli taki szampon nie sprawdzał się na włosach.

Niektórzy zastanawiają się także, czy nie można wyczyścić kafelków za pomocą mydła czy płynu do naczyń. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż te specyfiki stworzą na powierzchni osad i w efekcie takie czyszczenie spowoduje więcej szkód niż pożytku.

Niezastąpiony ocet

Doceniony został już przez większość gospodyń domowych ze względu na szerokie spektrum zastosowań. Ocet doskonale radzi sobie z pleśnią i mocnymi zabrudzeniami.

W przypadku lżejszych zabrudzeń wystarczy rozcieńczenie octu wodą w proporcjach 1:1, natomiast jeśli plamy do usunięcia są bardzo silne, można to robić czystym octem.

Domowa pasta usuwająca zabrudzenia

Stworzenie pasty do szorowania jest wygodne o tyle, że taki gęsty specyfik nie będzie spływał i może być dla nas wygodniejszy w użyciu. Nie musi on jednak być drogi – aby go stworzyć wystarczy wyjąć z kuchennej szafki sodę oczyszczoną i ocet i tworzy z nich papkę. Do pasty dodaje się też odrobinę ciepłej wody, a następnie nakłada na kafelki i zostawia na nie więcej niż godzinę. Po tym czasie wszystko dokładnie należy wyszorować i spłukać. Jeśli pierwszy raz nakłada się tę mieszankę, najlepiej zmyć ją szybko i sprawdzić, czy na pewno jest bezpieczna i nie niszczy kafelków.

Zapewnienie czystości kafelkom

Kafelki mogą wyglądać olśniewająco i zachwycać czystością każdego dnia, a do utrzymania ich w porządku nie potrzeba zawsze drogich specyfików. Ważna jest natomiast systematyczność, przynajmniej raz w tygodniu powinno się usuwać brud i dbać o odpowiedni wygląd płytek. Poprzez tak regularną pracę z pewnością wszystkie wykafelkowane powierzchnie będą prezentować się idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =