Drewno w łazience to temat powracający wciąż na nowo i mający tyleż samo entuzjastów co przeciwników. Zacznijmy zatem od próby przyglądnięcia się wadom i zaletom zastosowania drewna do podłóg, szafek czy innych elementów w łazience.

Wady drewna w łazience

Zastosowanie drewna w łazience naraża na szybkie problemy z utrzymaniem tych elementów. Wpływ pary wodnej, detergentów, kosmetyków i wody na zachowanie się drewna jest niezaprzeczalnie silny i jednoznaczny. Panele, czy inne elementy mogą się odkształcać, zmieniać kolor albo swoją fakturę. Podciekająca woda może też niszczyć drewno. Pojawiająca się w takich przypadkach wilgoć to również miejsce rozwoju wszelkich drobnoustrojów, które czyhają na zdrowie mieszkańców.

Zalety drewna w łazience

Nie ulega wątpliwości, że drewno ma właściwości ocieplające każde wnętrze, również, a może przede wszystkim łazienkę. Wprowadzenie elementów drewnianych do pomieszczenia z dużą ilością terakoty, glazury, czy ceramiki powoduje zwiększenie walorów estetycznych, jak również świetnie wprowadza atmosferę przytulności, ciepła i komfortu. Bezwzględnie uspokaja i odstresowuje. Wprowadza element oryginalności, gdyż drewno w innych pomieszczeniach nie dziwi, w łazience dobrze wprowadzone zachwyca. Zwłaszcza w ostatnich latach nastąpił silny powrót drewna do naszych domów. Łączenie drewna z ceramiką, metalem czy szkłem to bardzo nowoczesny i lubiany kierunek wystroju wielu domów i mieszkań.

Jak jednak zastosować drewno w łazience?

Wiele osób pomimo wad i uciążliwości decyduje się na zastosowanie drewna w łazience. Trzeba wtedy pamiętać o kilku warunkach. Do łazienki trzeba zastosować odpowiednie drewno o niskiej kurczliwości i odporności na biodegradację. Fachowcy polecają stosowanie drewna teakowego, modrzewia, klonu i dębu. Na pewno nie należy używać do tych celów buku, który od razu wchłania wilgoć. Należy pamiętać też o odpowiednim montażu, a zwłaszcza użyciu odpowiednich materiałów montażowych. Na przykład przed rozpoczęciem klejenia drewnianej podłogi w łazience należy podłoże nasycić gruntem, zawartym w systemie klejowym z grupy jednoskładnikowych poliuretanów. Powierzchnię podłóg zaleca się ługować i olejować. Taką podłogę można fajnie polerować i w dość prosty sposób usuwać rysy, Trzeba też dokładnie i starannie wypełnić szczeliny przyścienne, woda nie może przeciekać. By cieszyć się z wyglądu i funkcjonalności drewna w łazience należy zadbać o dobrą konserwację, poprzez dokładne wycieranie elementów drewnianych do sucha, stosowanie środków do czyszczenia zalecanych przez wykonawcę; jak chociażby doskonałe mydło do podłóg. . Zapewnić też trzeba sprawną i efektywną wentylację łazienki.

Ceny podłóg drewnianych w łazience

Na pewno za wprowadzoną oryginalność i elegancję w łazience trzeba zapłacić. Głównie chodzi o ceny dobrych materiałów, a szczególnie drewna. Jeśli zastosujemy rodzaj drewna egzotycznego, musimy się liczyć z ceną 100-300 zł za metr kwadratowy, natomiast przy wyborze drewna krajowego cena kształtuję się w granicach 100 zł.

Jedna Odpowiedź do “Drewno w łazience- czy to dobry pomysł?”

  1. W łazience lubię beże różne odcienie, biel, drewno 🙂 Tak właśnie mam urządzoną swoją łazienkę, większość materiałów kupiliśmy w bokaro w gdańsku, w tym salonie trafiłam na piękną kolekcje willeroy&boch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 2 =