Właśnie jesteś na etapie remontowania starej czy też nowej łazienki. Z doświadczenia wiesz, że gromadząca się w niej wilgoć,  źle na nią oddziałowe i z czasem ją niszczy. Zastanawiasz się jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Otóż warto zastanowić się nad hydroizolacją.

Co to jest hydroizolacja?

Hydroizolacja – to nic innego jak izolacja przeciwwilgociowa. Stosowania jest w miejscach narażonych na ciągłe oddziaływanie wilgoci. Najczęstszym wykorzystywanym materiałem do wykonania hydroizolacji są następujące materiały hydro-izolujące: papy, wodoszczelne zaprawy cementowe, folie hydroizolacyjne, lepiki asfaltowe oraz masy bitumiczne.

Dlaczego warto zainwestować w hydroizolację w łazience?

Rzeczą oczywistą jest, że łazienka to pomieszczenie, w którym na każdym kroku używana jest woda. W związku z czym jest to pomieszczenie, które narażone jest na wilgoć. Dzięki wykonanej hydroizolacji łazienki, możemy przyczynić się do uniknięcia  wielu nieprzyjemnych sytuacji takich jak:

  • zawilgocenie, zagrzybienie – wynikające z przedostania się wody przez fugi między położonymi płytkami a ścianą,
  • zalanie – w związku z problemami wodno – kanalizacyjnymi takimi jak wydostanie się wody z pralki, właściwe zabezpieczenie podłogi poprzez chociażby właśnie wykonanie hydroizolacji może w znaczny sposób zabezpieczyć oraz ograniczyć szkody jakie mogą być następstwem wylania wody.

Kiedy najlepiej zdecydować się i wykonać prace związane z hydroizolacją łazienki?

Najlepszym i najbardziej korzystnym momentem do zlecenia lub też wykonania samemu izolacji przeciwwilgociowej jest moment samego początku remontowania łazienki.

Które miejsca w łazience należy izolować przed wilgocią?

  • ściany wokół umywalek, wanien, toalet i kabin prysznicowych – warto w tym celu użyć folii w płynie. Izolacji można dokonać do wysokości miejsca, w której będzie znajdowała się bateria lub w przypadku ściany, przy której będzie zamontowana kabina prysznicowa do samego sufitu.
  • podłogę – warto w tym celu również użyć foli w płynie. W przypadku izolowania podłogi należy dokonać hydroizolacji na całej jej powierzchni.  Warto pamiętać, iż wykonując izolacje podłogi powinna ona również obejmować ścianę na wysokości 10 cm licząc od podłogi,
  • obudowanie wanny – w tym celu również warto wykorzystać folię w płynie. Jest to również znaczące miejsce, o którym nie warto zapomnieć przy wykonywaniu hydroizolacji,
  • wszelkiego rodzaju krawędzie ściany i podłogi, przejścia przyłączy sanitarnych, rur które przechodzą przez ściany i odpływy kanalizacyjne warto również dodatkowo zabezpieczyć materiałem zabezpieczającym, co dodatkowo uchroni nasza łazienkę przez wilgocią i zalaniem.

Jak długo trwa proces wykonania hydroizolacji łazienki?

Wykonywanie prac związanych w izolacją przeciwwilgociową łazienki znacząco nie koliduje w czasie z pozostałymi zaplanowanymi pracami. W dużej mierze są one uwarunkowane rozmiarami naszej łazienki. Z reguły czas pracy to od 1 do 3 dni.

Koszt wykonania  hydroizolacji łazienki?

Wiadomo, iż koszty remontowania łazienki nie należą do najtańszych. W związku z czym staramy się wykonać się ją zgodnie z założonymi planami jednocześnie z założonym na ten cel budżetem. Jednakże sama hydroizolacja łazienki nie jest inwestycją kosztowną. Ponadto patrząc z perspektywy czasu oraz nieszczęśliwych sytuacji jakie mogą nam się przytrafić np. zalaniem wodą naszej łazienki warto wydatkować trochę więcej naszego kapitału niż później pokrywać koszty wynikające z osuszania lub usuwania grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − jeden =